Петиција за велосипедски патеки


Gostin

#1

2013-06-07 18:03

Pod itno da se otstranat site vozila od velo patekite i da ne se uzurpirat postoeckite so bilbordi koi na golwmo se postavuvaat niz gradot.Samo denes vidov nekolku koi se montiraa tocno na polocina os patekata kaj zeleznicka, aerodrom i N.Lisice.Imame pravo slobodno i bez prepreki da uzivame vo vozenjeto na velosiped niz grad bilo od zabava ili odejki na rabota. So pocit NE SME ODZACI VOZIME TOCACI

Gostin

#2

2013-06-07 18:14

да се посочи кои патеки ќе се прават на пример на потегот од населба гоце делчев,јурумлери,нова колонија,идризово или таканаречениот патот на смртта или познатиот пат до катланово кој е максимално искористен од велосипеди и пешаци треба под хитно да се продолжи со бекатон плочките такашто ќе се заштитат велосипедистите и пешаците тоа треба да му се посочи на градоначалникот на гази баба поздрав

Gostin

#3

2013-06-07 21:35

.

Gostin

#4

2013-06-08 09:13

Velosipedski pateki koi ke sluzat samo za velosipedisti, a ne kako parkiralista i mesta za kontejneri...

Gostin

#5

2013-06-08 21:49

velosipedskite pateki da bidat ednakvi so ulicata kako vo drugite drzavi,a ne da krsime bandasi na sekoj vtor trotoar

Gostin

#6

2013-06-09 09:21

SAMO NAPRED!

NA SKOPJ MU TREBAAT VELOSIPEDKSI PATEKI, A NE OBOENI TROTOARI!!!!!

Gostin

#7

2013-06-09 20:09

Poveke mesto za velosipedistite :)

Gostin

#8

2013-06-09 20:23

Znachi pateki na samite ulici,ne na trotoarite,koga ke se simneme dole ke pocnat da ne svakaat seriozno!

Gostin

#9

2013-06-11 14:30

Во далечната 2001 година го продадов моет луксузно ауто БМВ 325 иКат и од тогаш возам велосипед.Многу сум заинтерсиран за уредување на што повеќе безбедни велосипедски патеки.Навлегов во 7-ма деценија и крвниот притисок ми е „како на мало дете„ Мислам дека тоа се должи на возењето велосипед

Gostin

#10

2013-06-17 15:54

Значи мора власта и општините да превземат нешто бидејќи пред некој ден возев точак во аеродром каде што нема велосипедска патека возев по тротоар и еден "многу паметен" со колата си се паркира пред мене јас се симнав на улица и во тој момент ја отвара вратата од колата и уште се прави наудрен како да не ме ни гледа мора да превземат за ваквите несовесни возачи да не се паркираат по тротоари


Gostin

#11

2013-07-22 20:26

Моментално сум на студии во Копенхаген и го корисам велосипедот како превозно средство за до факултет, работа итн. На секакви временски прилики активно го возам веќе 6 месеци, и ги согледувам придобивките од тоа: се чувствувам подобро, заштедувам пари и време, ги избегнувам гужвите низ автобус и се чувствувам среќно затоа што знам дека правам нешто што е здраво за мене, но и за околината.Но, во Скопје искрено не се чувствувам безбедно кога возам, затоа што не се обележани велосипедски патеки, или пак на тие што ги има се паркирани возила. Сакам да го видам Скопје како Копенхаген !