Барање од моторџиите во Македонија


Gostin

#51

2011-10-05 01:09

sto poveke da se komentira zagrozen vid sme
skuterdzija

#52 Dodatok

2011-10-05 09:35

Baranja:

1.VOZACKIOT ISPIT OD A KATEGORIJA DA MU SE NAMALI CENATA. - Imeno svedoci sme deka otkako se zgolemija brojot na novopeceni "motordzii", "apetitot" za pari na Avtoshkolite i na komisiite drasticno gi zgolemija cenite. Imeno, ako porano se plakjalo za vozacki ispit samo 3000 den i se polagalo poligon i gradska, denes sme uceneti so toa sto morame da platime od 7000-11000 den so toa sto gi dodale casovite po teoretska nastava za koi vekje ednas gi imame slusano so polaganje na vozackiot ispit od B kategorija.Ne sakam da navleguvam vo toa kako komisjata te tretira kako prvace, iako vekje poseduvam vozacka dozvola B kategoriija 20 god i nemam ni eden preksrok ili pak kazna!I toa razni iskustva velat deka i namerno se butkaat kandidati kolku za da "zemat" pari,za razlika kade sto za avtomobilite im se progleduvaat mnogu povekje, ama eve toa e ke go stavam vo (shpekulacija).

2.VOZACKIOT ISPIT OD A KATEGORIJA AKO STE GO POLOZILE POLIGONOT A NE STE JA POLOZILE GRADSKA DA SE PREPOLAGA SAMO GRADSKA! - Nema logika ili pak svrha, (ama ima pari) koi ke treba pak da gi dadate za nesto sto ste go pominale.Vakvoto pravilo ili zastaren zakon treba pod itno da se smeni.Ako za avtomobilte moze da se priznae poligonot, i nema potreba povtorno da se polaga tuku samo gradska, togas toa pravilo treba da vazi za site!Baska, kaj motorite ima edno pravilo, znaes da drzis balans ili ne znaes, drugoto e kako site drugi vozila. Ako ne znaes pocituvas pravila i propisi togas ne si spremen za vozacki ispit.

3.VOZACKIOT ISPIT OD A KATEGORIJA DA SE POLAGA SO SOPSTVEN REGISTIRAN MOTOR I DA NE MORA DA BIDE ISIOT SO MANUELEN MENUVAC TUKU MOZE I AVTOMATSKI!-Mnogu lugje vozat SKUTERI so avtomatski menuvac. Mozebi nikogas nema da kupat motor so kumplung ili motor so brzini.Nasite REGISTRIRANI MOTORI koj redovno ja plakjame registracijata, ne se DOBRI za KOMISIJATA? Moj izbor moe pravo.
aleksandar

#53

2011-10-06 10:48

drustvo jas nemam motor ama mnogu sakam motori.ali dobro sto vi tekna na sve ova tocno deka treba ova sve da se regulira ako treba ke dojdam i so tocak so vas na protest za da ve podrzam pozdrav do site i srekno
korupcija...

#54

2011-10-06 21:01

mislam deka konecno treba dase slusne nasiot glas... na motordziite..nie sme edna nacija edna religija motordzii...osven toa kaznite se previsoki za nasite standardi za motorite...ako navedenite baranja nenise ispolnat..netreba dase otkazame...abe ako treba na rabota nema da odam ama kesigo baram svoeto pravo..ako neni ispolnat uslovite kese cuvstuvam diskriminiran...vo svoja drzava...ako mozel komsijata da plati niski davacki za kola zosto i jas dane platam kako nego.. za motorot...mise ...sekako deka kese donesat ponovi motori ane dotraeni jawi i emzina po patistata..ili nekoj star motor od devedesetite..zosto ne ogranicuvat...pred dagi namalat danocite za kolite se spekulirase ke propadnele dosta saloni za koli neka mi kaze nekoj koj salon e zatvoren....podobro uvozen motor marka... otkolku nekoja losa kopija...
LKMC

#55 Re:

2011-10-07 10:07

#54: korupcija... -

Spomnete i za BELATA boja koja ja stavaat na pesaacki premin ( SE ISPOTEPAVME )


Gostin

#56

2011-10-07 23:36

ne

Gostin

#57 Re: A što so bučavata koja ja predizvikuvate?

2011-10-08 14:08

#7: -  

 


Gostin

#58 Re: 3 pati po red izbiravte, što si požneavte, sega sobirajte.

2011-10-08 14:10


Gostin

#59 Re: Pogledni kako vo Germanija se polaga ispit za A kategorija!

2011-10-08 14:11

od mene

#60 promasuvanje do daska

2011-10-08 15:12

I eve pomina protestot i sto sega?? Se sobravme se na se 100-tina dusi .. nekoj ke rece budali i mozebi ke e vo pravo.

Neli na site im e skapo neli na nikogo ne mu cini sostojbava so motorite... pa kaj bevte be lugje denes vo 12h?

Ne broev kolku tocno luge imase ama eve opisno eve kolku bevme ... SITE NE SOBRA VO PROSTOROT MEGJU SPOMENICITE OD CAR SAMUIL I ACO MAKEDONSKI. Pred kafic poveke guzva se pravi odkolku sto imase denes motori na protestot.. SRAMOTA!

Ova mislenje e otstraneto od svojot avtor (Show details)

2011-10-08 17:49


suzuki

#62 za cenata za registracija na motorni velosipedi

2011-10-09 09:38

treba da bide slicno kako i site drugi demotkratski drzavi za motori se plajca po kubikaza zavisi koku kubici e na primer ako motorot e od 1000 kubice se plajca isto kako za kola

Gostin

#63

2011-10-13 13:57

Ovaa diskriminacija konecno bi trebalo da se prekine !
Vo sprotivno e samo kazna za onie koi vozat motori .
SE NADEVAM DEKA NEKOJ KE RAZBERE I KE SE ISPRAVI NEDOSLEDNOSTA VO TRETIRANJETO NA "VOZACITE" I MOTORISTITE ????
владимир

#64 реално барање

2012-03-08 13:37

сето тоа е реално , само уште да се исполни а најреално е за регистрацијата стварно не е во ред да регистрираме мотори за цена како за кола а не се возат 12 месеци , се надеваме дека Владата ке притисне и нашиве барања ке бидат земени во предвид
анти-моторист

#65

2012-10-23 23:04

А дали моторџиите може да стават некакви филтри на издувите? Уши ми дупнавте со брмчењето. А да не зборам за сообраќајните навики, цик-цак возење, протнување меѓу автомобили, користење на пешачки/велосипедски патеки кај што ви чини итн.