Стоп за сапунските серии!

Kontaktiraj go avtorot na peticijata

Ovaa tema na diskusija e avtomatski kreirana od peticijata Стоп за сапунските серии!.

Лимонка

#1

2013-02-12 21:59

Фала богу!
Горјанин

#2

2013-02-12 22:07

Фала му на Бога што некој почнал гласно да размислува но и зборува имате од нас ПОТПОЛНА ПОДДРШКА!

Gostin

#3

2013-02-12 23:06

Tv mediumot e sredstvo za zabava. Mesto kade sto go odmarame mozokot. A ne mesto kade gradime gresno mislenje za semejnife emociite koi lazno se lredstaveni

Gostin

#4

2013-02-12 23:14

tv mediumite ne se samo sredstvo za odmaranje tv mediumite se sredstvo za sozdavanje na javno mislenje i kultura! si slusnal za propaganda i nejzinata mok. Ako amerikancite televizijata ja smetaa samo za zabava tesko niv!

Gostin

#5 Re:

2013-02-12 23:16

#3: -

tv mediumite ne se samo sredstvo za odmaranje tv mediumite se sredstvo za sozdavanje na javno mislenje i kultura! si slusnal za propaganda i nejzinata mok. Ako amerikancite televizijata ja smetaa samo za zabava tesko niv!

Илија Василевски

#6 ТВ серии

2013-02-13 00:12

Пред една година јас имав презентација на ТВ Тера од Битола за моето мини истражување како учениците од ОУ,,Елпида Караманди“- Битола го поминуваат слободното време. Открив дека се ,,хипнотизирани“ со турските серии и дека тоа не само што негативно влијае врз нивниот развој, туку и децата се отуѓуваат од своите врсници и предвреме стареат гледајќи нешто што не е за нивната возраст. Но, никој не се заинтересира за овие аргументи. Ако на Google пребарате м-р Илија Василевски, ќе најдете додатни информации за оваа тема. Поздрав

Gostin

#7 Re: ТВ серии

2013-02-13 01:29

#6: Илија Василевски - ТВ серии

super , mozete li da ni ispratite link?


Gostin

#8

2013-02-13 13:10

Се приближивме, а можеби ја преминавме опасната „линија“ која го дели она што е „забава“ , и она што е штетно и далекусежно штетно влијание врз менталното здравје на нацијата, особено врз младите.Воедно апелирам за домашна продукција и давање подобности за продукциски проекти за општественио корисни теми.

Gostin

#9

2013-02-13 13:12

Mozebi nema nisto da promenime, megutoa ako ne go dadam svojot potpis togas i jas stanuvam soucesnik na mediumite.

Ve pozdravuvam

Gostin

#10

2013-02-13 17:49

navistina e strasno ova so seriive, sto pobrzo se reagira toa ke bide za dobroto na site pogotovo na decata
monahot

#11

2013-02-13 20:41

Napadniot,ekstremen napliv na turski i drugi niskokvalitetni produkcii,ne e slucajnost,tuku del od edna smislena strategija za ,,perenje,, na mozocite na lugeto koi ne ziveat tuku egzistiraat vo ovaa drzava.Tie sluzat za primitivno,no dobro osmisleno svrtuvanje na lugeto od ona sto sustinski se slucuva vo drzavata,kako i nivno anesteziranje.Za toa vreme,drzavata se nisti i raznebituva od koren.Posledicite veke se cuvstvuvaat i se katastrofalni.Razmislete dobro sto se slucuva...
Флора

#12

2013-02-13 22:57

Акцијата е за поздравување и посебно ме радува што е иницирана од млади луѓе.Потполно се согласувам со вашиот став, бидејќи ми е јасно какво е влијанието на сапуниците врз помладите, кои се повеќе се оддалечуваат од вистинската книжевна и друга културна наобразба.Да не зборувам за класиката која како база за културна надградба е сосема избришана од нашите медиуми за јавна комуникација.Општеството ги поремети вредностите и младите лутаат и се исправени пред евтиниот избор на сапунски серии.Несреќата да е поголема, презентираната филмска продукција со насилнички, монструозни, хорор содржини и цртани филмови со подмолни пораки е уште поопасна, па сметам дека е потребна акција и за елементарна цензура на ниво на државните институции.

Ве поддржувам без резерва.

Gostin

#13

2013-02-14 08:11

Daj Boze da uspeete da ja postignete celta zasto situacijata e navistina alarmantna .....


Gostin

#14

2013-02-14 09:18

Kamo da ve poslusaat, veke pocna premnogu da se preteruva, pa na televizija nema nisto drugo...sega decata ne znaat ni za meceto usko, ni za busavata azbuka...i eden kup drugi
Lugeto zaboravija sto e dokumentaren film :-( BRAVO za peticijata!

Gostin

#15

2013-02-14 10:08

NAVISTINA DOBARA POCETOK ZA KRAJOT NA T.N. SAPUNICI ILI STO I DA SE, PROPRATENI SO NAJLOSATA SIHRONOZACIJA.
Роберт Глигуроски
Gostin

#16

2013-02-14 10:57

Предлагам на иницијаторите да преземат дополнителни активности за рекламирање на оваа петиција, моментално многу малку луѓе знаат дека постои.


Gostin

#17

2013-02-14 11:40

почитувани колеги,
во целост Ве подржувам и сакам почесто да се јавувате и давате Ваше мислење, како и да соработуваме заеднички.Кај нас , во Крива Паланка, немаме за жал сеуште Здружение на психолози.Доколку сте отворени за соработка, и сакате да комуницираме, мојот меил е angelakiko2002@yahoo.com, а името Марина.Поздрав и само така напред и продолжете, секогаш ќе имате подршка.Поздрав
Марина Крива Паланка

Gostin

#18

2013-02-14 14:13

Ако чекаме на интернет петиција да го решиме ова прашање свршивме работа. Не хејтам, ја потпишав петицијата, и почит за тоа дека некој конечно нешто смрче, ама дечки ни треба многу повеќе, за почеток, протест пред сител и канал 5, тие се трујачите со турски серии, другиве се трпат.
Ај со среќа за доброто на сите нас!


Gostin

#19

2013-02-14 14:56

Нека е со лесно, овајјј...со помин.

Gostin

#20

2013-02-14 15:25

komentar...ednostavno go zarobuvaat covekot so iskrivuvanje na pravite vrednosti...STOP promoviranje na kicot...dodeka se moze :))
Џеронимо

#21 Лирика во сапуница

2013-02-14 15:29

Пред "1001 ноќ", во далечната "Индија", во "Долина на волците", "кога
лисјата паѓаат", се слушаше "плачот на виолината" и таму на "имотот на
дамата" беше заробена робинката "Бандини", која рече "збогум засекогаш"
на "љубовта и омразата", но дојдoа "малата невеста" и "Ѓумуш" и ја
ослободија и таа им рече да бидат внимателни, бидејќи... секогаш постои
"горка љубов"

Gostin

#22

2013-02-14 15:44

Od se srce ja pozdravuvam ovaa peticija,bidejki mnogu pati go kazav i glasno na moite bliski,deka treba peticija za da se namali prikazuvanjeto na serii koi mnogu loso vlijaat na nasite mladi.

Gostin

#23

2013-02-14 18:36

STOP

Gostin

#24

2013-02-14 21:25

Za ova sto e slucuva na nasite nacionalni televizii so turskite serii na koi im nema kraj, edna zavrsuva druga pocnuva,nemam komentar.Samo ke go izrazam svoeto zgrozuvanje od toa sto se slucuva veke godini nanazad, a za toa ic uvo ne gi boli. A zimaat del od nasite pari koi gi plakame za radiodifuzna taksa, a za vozvrat ne udavija so turski i indiski serii, a vo posledno vreme bogami i so srpski.Sto e mnogu, mnogu e.
Гостинка

#25 глупа петиција

2013-02-14 21:39

Направете петиција да се забрани алкохолот да се продава, цигарите, храната богата со хемикалии и отрови и многу други нешта поштетни за човековото здравје.
оставете ги сериите нека си ги гледаат тие што сакаат!
за вкусовите не се коментари нели??
кому му сметаат сериите нека смени канал.
никој со пиштол на глава не Ве присилува да ги гледате!
барем денес имаме голем избор на телевизиски канали.