И НИЕ СТУДЕНТИТЕ САКАМЕ БЕСПЛАТЕН ЈАВЕН ПРЕВОЗ !

Quoted post


Gostin

#4

2012-10-21 16:45

Stom mozat ona starcine smrdeni da dengubat vo JSP vozejki se bespotrebno i beznamenski mozat i studentite da zemat besplatni karti za nesto sto im treba da stasaat do fakultetite i studentskite domovi. I STUDENTITE DA DOBIJAT KARTI BESPLATNI ZA JSP!!!!!!

Replies

Vo sredni godini, i seuste se trudam da ne bidam smrdena

#116 Re:

2013-05-30 06:47:43

#4: -

Prvo: eden den, koga ke bides "star(a) i smrden(a)" najverojatno ke gi mrazis mladite. Obicno takvite mrazat se sto ne e kako niv.

Vtroro: ne samo vo Makedonija, tuku i vo mnogu drugi drzavi, ne tri dena, tuku site denovi vo nedelata starite (ne penzionerite, tuku starite lica, bez razlika dali primaat penzija ili ne) imaat besplatno vozenje. Vo Hrvatska, barem na ostrovite, pokraj avtobusot od mesto vo mesto, i za traekt imaat slobodni vozenja; vo Ungarija i megugradsko vozenje... Za drugi ne znam. Znam samo deka ucenicite vo srednite ucilista nemat besplatno vozenje kako ni studentite, pa nema nikoj da se pobuni. Verojatno zatoa sto nadvor od Makedonija nema takva strasna omraza kon starite lica. Pricinite za taa omraza ne mozeme da gi obrazlozuvame tuka. Ti, kako student(ka) i idna mnogu obrazovna licnost, ne bi trebalo da bides optovarena so takva prizemna omraza.

Treto: kaj nas se vovede zdolzitelno sredno obrazovanie. Ne e cesno da go primoras ucenikot da odi na skolo i da go optovaris so dopolnitelni trosoci za prevoz. Ti, kako student(ka) ne si ovrzan(a) da studiras. Togas i prevozot bi trebalo da e tvoj trosok, iako ne bi bilo loso da ima nekakvo olesnuvanje, sekako.

Cetvrto: akademski graganin pred se bi trebalo da se bori protiv diskriminacijata po bilokoj osnov. Tie smrdlivi starci ja sozdale nesmrdlivata generacija koja po prirodnite zakoni zavrsuva, otkako maksimalno ke se iscedi i fizicki i psihicki, kako stara. Mislis li deka treba da se kaznuva sto se dvizela niz vremeto i zivotniot ciklus spored prirodnite pravila?

Ako ne umres mlad(a), ke zavrsis definitivno kako star(a).A, da, zaboraviv - i smrdliv(a). Iako jas ne gledam posebna pricina nekoj mlad, ako ne odrzuva higiena, da ne smrdi samo zasto e mlad. Postoi i smrdea na dusata. Uzasno smrdi, zatoa sto pocnuva da smrdi uste za vreme na mladosta i nikogas ne prekinuva. Smrdi odvnatre i ne moze da se pokrie ni so sprejovi ni so (skapi) parfemi.

Petto: jas sum univerzitetski profesor i se sramam sto ke dozvolam (bez da znam) nekoj toku primitiven kako tebe da diplomira. Samo se plasam da ne studiras medicina. Sekako vo tebe togas lezi potencijalna opasnost da ne imame seriski ubiec na stari lica.