АРХИТЕКТОНСКИ ФАКУЛТЕТ ДА ГО ОДБРАНИ СКОПЈЕ


Gostin

#1

2013-04-09 11:33

Se' najdobro!

Ova mislenje e otstraneto od avtorot na ovaa peticija (Show details)

2013-04-09 20:48



Gostin

#3

2013-04-10 11:44

vakvite inicijativi se prezemaat ,pred da se napravi stetata,da ne e ,malku zadocneto,no sepak sovesta mi nalaga da ja dadam mojata podrska.

Gostin

#4

2013-04-10 14:27

Malku sme so zakasnuvanje .Sepak go pozdravuvam ova.Ucestvuvam poodamna vo site govori protiv ova ludilo.Moeto pismo 2006 protiv crkavata na plostad(go imam origina) upateno do Gruevski bese megju prvite ili prvo pismo objaveno vo mediumi protiv ideata.Togas ne smi se veruvase deka ce ne snajde ova.Ve pozdravuvam

Gostin

#5

2013-04-10 14:44

За Скопје! Она наше Скопје!

Anonymous

#6 Re:

2013-04-10 15:39

Ve molam procitajte go tekstot bez preskoknuvanje, i uvidite sami dali treba da se reagira. Ne ste vie edinstveni sto reagirale, reagiravme poedinecno mnogu studenti, na mnogu nacini, nekoi od nas imaat i poveke od 3 pisma so strucni nacrti, prateno do gorespomenatiot. Problemot e tokmu vo toa, gragani, studenti, cat-pat profesori, i soopstenija od institucii. Nikakva seriozna aktivnost ne e prevzemena od strana na fakultetot... Tokmu poradi toa e i ovaa inicijativa... Da prestane da molci Arhitektonskiot Fakultet, bidejki ima seriozni najavi da se proshiri proektot... Vo toj kontekst, seushte moze da se postigne neshto... Pozdrav i do vam


Gostin

#7

2013-04-10 20:19

Se nadevam na uspeh

Gostin

#8

2013-04-10 23:59

Ova sto mu se slucuva na Skopje e grozno.Se smetam za nesoodvetna licnost,za da navleguvam vo strucni aspekti i diskusii,no ona sto se narekuva elementarno pravo na svoj stav i mislenje bi go iskoristil da kazam samo dva zbora.Napravete nesto i spasete go gradot od ovoj neviden kic i od ova selsko poimanje na estetikata

Gostin

#9

2013-04-11 09:01

Se nadevam deka svesta na narodot ke se probudi
So pocit Milka Kirovska Arhitekt

Gostin

#10

2013-04-12 08:44

Da se vrati urbaniot izgled na Skopje !!!

Gostin

#11

2013-04-12 20:33

Г-да професори, покажете дека сте професионалци и застанете во одбрана на вистинските вредности во архитектурата!

Gostin

#12

2013-04-14 09:31

За одбрана на Скопје!

Gostin

#13

2013-04-14 18:47

Dolu kichot i shundot!
A

#14

2013-04-14 19:57

Ideja:
Da se zagradi i preimenuva vo DISNEY_LAND_MK
-ekonomski isplatlivo a i se resava problemot so kichot

Gostin

#15

2013-04-15 00:45

Глупост.

Gostin

#16

2013-04-15 07:08

Можеби најдобар коментар е Прашањето на некој странец при посета на центарот на Скопје...
А КОГА КЕ ВИ ЗАВРШИ ИЗЛИЖБАВА.
Бранко

#17

2013-04-15 08:11

Се е изградено, остана уште барањето за џамија, а баш би сакал студентиве да ги видам да протестираат против џамија. Против црква знаеа и да се тепаат за ова ќе видиме!
Milan D.

#18 Arhitektonekroza

2013-04-15 10:35

Arhitekt na Balkanov ili barem nasiov del, ne e arhitekt ako ne se obide da kompromitira i osuduva tugja zamisla, so cel da ja istakne svojata upatenost vo se. E sega prasanje e dali navisitna e kompetenten i dovolno educiran za da dade relevantni kritiki. Skopje :), ma site nie bi dale se da ziveeme vo staro Skopje (ona staroto) i se e poloso od nego. Ni Skopje na Kenzo ne ni cinese, pa go napravivme Frankestajno Skopje. A jadnoto Staro Skopje imalo tri ulici so atmoscerska kanalizacija, i deset vredni gradbi.
Toa sto mene me iritira e da nekoj imal zamisla, mokj i resursi da go osmisli ova novovo 2014-to Skopje. Od druga strana se tie koi nemaat mokj resursi i ideja voopsto sto so Skopje. Se drugo samo ne ova, toa se narekuva nemanje ideja. Sto znaci koga nemas vistinska kritika na nesto sto se slucuva normalni se mnogute greski koi kje se slucuvaat.
I sto sega? Pa nisto, nema bukvalno nisto da smetat i 3000 potpisi i slicni dejstvija bidejki pozadi niv kje nema konkretna vistinska ideja. A za zal i nema koj da ja predstavi. Pa lugje 2014 e slednata godina koga treba se da zavrsi. Ova sto sega nekoj se obiduva treba se mnooooogu porano.

Aj so zdravje coveci :) Zivejte so nasmevka i pametni odluki. Covecko sustestvo e edinstveno sto znae da se smee ne si go ukinuvajte toa edinstveno dozivuvanje.

Anonymous

#19 Student

2013-04-15 14:44

Г-дин Бранко, студентите протестираа против објект на плоштадот /било каков, трговски, станбен, деловен, сакрален/, студентите си ја бранеа професијата многу чесно. Според вашата филозофија, да ве прашам тие што ги тепаа студентите, од црквата се? Треба да почнат студентите да шират омраза и заговор против МПЦ? Според вашите аргументи студентите требаше да зборат во јавноста дека свештениците ги тепаа / многу христијански чекор, не?/.... Но, ние не шпекулираме, ниту размислуваме од расистички, религиски или било каков порив. Нашите деланија се од чист професионален аспект.

Г-дин Милан, овој проект има многу повеќе минуси отколку плусеви и сериозни промашувања. Многу повеќе штета отколку добивка, мешање на функции, стилови, инпровизации. Архитектите се натпреварувааат на кокнкурси, кои оваа власт ги укина, за да може да манипулира со изборот на решенија. Некој да сакаше да е се транспарентно немаше да одглумува роља на квази Медичи, тој некој со државните пари требаше најпрвин да се консултира со асоцијациите и факултетите, а потоа да направи архитектонско-урбанистички конкурс за централното подрачје итн итн. Ова беше донесено во стилот- ние ова ќе го правиме, кому се допаѓа ок на кого не, гајле ми е. Ви се молам, отворете ја facebook страната и препрочитајте ги постовите. Па вие не сте ја ни разбрале иницијативата, а не пак нешто друго...
CUKO

#20

2013-04-15 16:45

DA PROTESTIRAVTE PRED DA POCNE DA SE GRADI KE VE PODRZEV NO SEGA KOGA POTROSIJA MILIARDI NA GLUPOSTI SIGURNO NEMA. VIE IZGLEDA 5 GODINI BEVTE VO KOMA I NE GLEDAVTE STO SE SLUCUVA ILI TOGAS NEMAVTE TESTISI DA SE POBUNITE PROTIV VASITE KOLEGI I PROFESORI. DOKOLKU SAKATE PODDRSKA DAJTE MU NA NARODOT KONKRETEN PREDLOG VO 3D SIMULACIJA ZA TOA KAKO BI GO POPRAVILE OVOJ KIC SUND ILI KAKO VEKE STRUCNO GO NAREKUVATE ( ete vi tema za diplomski, magisterski i doktorski disertacii)I TOGAS KE VE PODDRZAM.JAS ZNAM I BEZ VASETO STRUCNO MISLENJE DEKA PLOSTADOT NI LICI NA GROBISTA SO RINGISPIL NO NEZNAM KAKO DA GO SMENAM TOA, A OCIGLEDNO NEZNAETE NI VIE
Miki

#21

2013-04-15 18:46

Ej Cuko bash gi isprovocira sega ti studentite... I ti kako i site uletani vmro-sdsmozi so toa balkanskiot fraerluk epten im objasni. I ti ko idiotine, nit si procital shto pishale decava, nit si razmislil so toa timbata... Ebate specalot degenski. Decana imaat u generacija po 200 proekti na eden predmet raboteno. Problemo e sto ste nesozraeni pa jaete lajna, to i decata vi vikaat... Rabotat tija, ali profesorine spijat, ne promoviraat so rabotat... So toj mrcedajnz so go plukate, ne pomagate, samo im odmagate.. A predlozi konkretni se davaat na konkurs....abe selski deca ste i vie i site mrcaci kako vas...Ostajte lugeto sto probuvaat da pravat nesto da napravat.vie mrcete si vaka, pa ke napravite nesto...dembelii prostsacki

Gostin

#22

2013-04-15 22:00

Arhitekturata (megjudrugoto) e kolektivna memorija i e del od intimata na gragjanite, na tie sto ziveat so nejze i sto ja posetuvaat.
Nikoj nema pravo da ni gi menuva sekjavanjata. Toa e celta no e i zlocin.
miki

#23

2013-04-16 20:26

#20: CUKO -

Ne ste vo pravo.Profesori kako Konstatinov,Tokarev,Grcev, Bakalcev i mnogu drugi reagiraa so pisan zbor ili so dueli na tv kanali koi go ovozmozuvaa toa.Sozdavacite bea gluvi.Jas pisuvav za crkvata na plostad,za objektite i mnogu drugi kako mene.Ne bevme agresivni i ako ima greska mozebi toa e greskata.Ne bea konsultirani arhitektite ne se pravea konkursi,i se nenene.Sega malku moze da se spasi.Da ne gi pretvorat zgradite na ,,Marsal Tito vo barok ili jas go narekuvam babarog oti toa se nagrduvanja a i trosenje pari.Vece e pocnata zgradata kade e prviot ,,Mekdonalds,,.Strasno

 


Gostin

#24

2013-04-16 21:31

NEKA PRESTANE SUPRESIJATA VRZ UMOT. ZDRAVORAZUMNI, SOPRETE GO PROCESOT NA DESTRUKCIJA DODEKA SEUSTE MOZE KATASTROFA DA SE SOPRE.
demokratija

#25

2013-04-17 10:27

Dali samo postojat dva arhitektionski fakulteti vo Makedonija? Me cudi neinfomiranosta na organizatorite na ovaa peticija. Se nadevam deka ne e tendenciozno, posto veruvam deka site sakame demokraticnost vo opstestvoto i bukvalno sekoj student i profesor da si go kaze svojot glas a ne samo dva fakulteti za arhitektura.